Zaadresuj swojego psa!

Nie ważne jak bardzo usłuchany jest twój pies, ani to że nie spuszczasz z niego oka – zapewnij swojemu psu bezpieczeństwo, zaadresuj go!

Wyobraź sobie, idziesz wraz z psem swoją ulubioną parkową ścieżką i nagle na polu waszego widzenia pojawia się zając. Reakcja twojego psa jest dużo szybsza niż twoja, rzuca się w pościg bo instynkt mu tak każe. Możesz wołać, próbować go dogonić, grozić, krzyczeć, bluźnić – to nic nie da, on cię nie słyszy, nigdy nie mieliście okazji ćwiczyć w takiej sytuacji.
Nie, to nie twoja wina że tak się stało. Ale pies jest już daleko, zniknął z twoich oczu i nie masz pojęcia gdzie teraz jest. Mało tego, gdy pościg się zakończy pies również nie będzie miał pojęcia gdzie jest, ani czemu nie jesteś za nim.

To tylko jeden z setek możliwych scenariuszy w którym pies ginie, a my? No cóż, my trzęsiemy się z nerwów i nie wiemy czy biegać po parku i wołać, czy alarmować rodzinę, schroniska, kliniki i tworzyć już ogłoszenia. Dlatego tak bardzo ważne jest to, by możliwie jak najbardziej ułatwić naszemu czworonogowi powrót do domu.


Zachipuj


Chipowanie psów i kotów to nie nowość, chipują schroniska, fundacje i wszystkie organizacje dbające o dobro zwierząt. Co roku urzędy finansują darmowe chipowanie zwierząt, z czego może skorzystać każdy mieszkaniec danego miasta. Dlaczego zatem większość psich zgub chipa nie posiada?

To przecież takie proste, jeden zastrzyk, bezbolesne odczytanie numeru i namierzenie domu. Chip działa przez wiele lat, zdecydowanie dłużej niż żyje pies.
Każde zagubione zwierze trafiające do weterynarza, schroniska czy fundacji ma odczytywany chip na miejscu. Następnie numer wprowadzany jest do bazy danych (np. Safe Animal) gdzie dostępne są dane właściciela umożliwiające z nim kontakt, i zwrócenie zguby.
Zatem chipujcie, i pilnujcie czy pies figuruje w bazach danych, bo niestety zdarzało się, że mimo chipa psa w bazie nie było. Jeżeli nie zrobi tego weterynarz, sami możemy o to zadbać.


Identyfikator

Sprawa groszowa, identyfikator to koszt od 5 złotych w górę na allegro. Dostępne są różne wzory i kolory, możemy umieścić na nich wszystkie niezbędne informacje, takie jak numer telefonu, adres czy imię psa. Większość z oferowanych identyfikatorów to przedmioty trwałe, odporne na wodę czy zadrapania. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że pozwalają psu szybko wrócić do domu. Znalazca psa ma pod ręką numer telefonu i może zadzwonić, bez potrzeby odwożenia psa do schroniska.
Nie każdy ma pojęcie o chipach, taki identyfikator to najprostsze zabezpieczenie naszego psa.
Zdarza się, że dzięki identyfikatorom psy odnajdują się nawet w ciągu kilku godzin od zaginięcia.


Naszym obowiązkiem jest zadbanie o oznakowanie naszego psa, dlatego warto i chipować, i przyczepiać identyfikatory do obroży. Nigdy nie wiemy czy identyfikator się nie zerwie, czy obroża nie spadnie, nie wiemy również kto odnajdzie naszego psa, i czy domyśli się że pies ma chipa (o ile w ogóle ma pojęcie o takim wynalazku).

Oprócz tych najbardziej oczywistych sposobów jest wiele innych – wyszywanie numerów na obrożach, grawerowane blaszki przytwierdzane do nich, zwykłe breloczki do kluczy z karteczkami (mało trwałe). Wystarczy odrobina chęci by zapewnić bezpieczeństwo naszemu psu.O autorce

Fauka
Uwielbiam psy, fotografię i grafikę komputerową... i wspominałam że uwielbiam psy? Mogę o nich mówić i pisać godzinami, i robię to tutaj. Jeżeli chcesz mnie odnaleźć to szukaj w parkach, moim znakiem charakterystycznym jest tłusty labrador i kieszenie wypchane śmierdzącymi smakołykami.

4 komentarze :

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czipy to wspaniała rzecz. Taka mała, a tak wiele potrafi, tak samo przywieszki. Jednak najlepiej mieć to i to. U mnie jeden pies jest zaczipowany, drugiego możliwe że czeka to wiosną.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam zamiar właśnie kupić Kubusiowi taką przywieszkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obie dziewczyny mają po chipie, a przy obroży/szelkach zawsze dynda adresówka ;).

  OdpowiedzUsuń

Template by Clairvo Yance
Copyright © 2012 Zdaniem psa and Blogger Themes .