Brutalność w imię estetyki

Kopiowanie psom uszu i ogonów to kontrowersyjny i śliski temat. Fora internetowe wrzą, a dyskusje są na ten temat gorące i często przeobrażają się w prawdziwe awantury. Świat wciąż dzieli się na zwolenników i przeciwników kopiowania. Wydaje się że dyskusji w tej kwestii nie powinno być bo sprawa jest prosta i prawnie rozwiązana. A jednak jest inaczej.


Kilka suchych faktów

Kopiowanie to nic innego jak odcinanie sprawnych części ciała, obecnie robi się to z poczucia estetyki hodowcy czy też właściciela, lub po prostu przyzwyczajenia.
Dawniej kopiowano poszczególne rasy psów w celach praktycznych na przykład ucinało się ogony psom myśliwskim takim jak spaniele czy wyżły by ograniczyć kontuzje towarzyszące ich pracy takie jak kaleczenie czy nawet łamanie ogona w zaroślach oraz je spowolnić.
Ale nie tylko psom myśliwskim wykonywało się ten zabieg. Terierom typu bull obcinało się uszy by w walkach nie mogły siebie za nie łapać, a dobermanom by nadać im groźnego wyglądu.
Obecnie psy przeniosły się do naszych domów i pełnią zupełnie inną funkcję niż dawniej, użytkowość jest zdecydowanie rzadziej spotykana i mniej pożądana niż kiedyś.


Kopiowanie w prawie

Polskie prawo zakazuje kopiowania już od 1997 roku lecz przepis został całkowicie zignorowany, a wiele osób nie zdawało sobie nawet sprawy z jego istnienia. Być może jest to spowodowane faktem, że zapis był niejasny i łatwy do ominięcia dlatego przez kolejne 15 lat weterynarze bez skrupułów dopuszczali się kopiowania a właściciele ochoczo to robili.
Od 1 stycznia 2012 roku wraz z wejściem Nowelizacji Ustawy o Ochronie Zwierząt zapis na temat kopiowania został sprecyzowany. Związek Kynologiczny nareszcie zareagował na zmiany w prawie i wydał zarządzenie w którym psy urodzone w Polsce po 1 stycznia 2012 roku będą mogły być wystawiane tylko o naturalnym wyglądzie, zaś osobniki kopiowane nie będą mogły brać udziału w wystawach, a co za tym idzie - rozrodzie.
Zapis choć od dawna pożądany jest krzywdzący dla Polskich hodowców. Bo w żaden sposób nie wpływa na psy z innych krajów przez co konkurencja z nimi może być niesprawiedliwa gdy sędzia preferuje nienaturalnie wyglądające zwierzęta.


Brutalność w imię estetyki

Jak już wspomniałam, kopiowanie w obecnych czasach to zabieg niepotrzebny i jest jedynie kaprysem ze strony człowieka. Ale zastanówmy się jak wygląda to w praktyce, bo zazwyczaj widzimy tylko efekty. Mało kto wie że są one okupione bólem całkowicie bezbronnej istoty jaką jest szczenie.
Zacznę więc od kopiowania ogona. Robi się to u kilkudniowych szczeniąt ponieważ pokutuje mit, że trzy dniowe szczenię nie odczuwa bólu. W efekcie niewidomemu jeszcze psiakowi ucina się ogon bez żadnego znieczulenia. Czy ktoś tutaj potrafi sobie to wyobrazić? Amputacja kończyny z kością, przedłużenia kręgosłupa na żywca. Ale czy rzeczywiście maluch nic nie czuje? Zapraszam do obejrzenia filmiku na którym jest ukazane kopiowanie, sami oceńcie czy maluchy naprawdę nic nie czują. Ostrzegam że filmik jest drastyczny.Nieco inaczej ma się sprawa dotycząca kopiowania uszu. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem w gabinecie weterynaryjnym (pomijam domorosłych specjalistów bo i tacy się zdarzają) u nieco starszego psa. I choć wydawać by się mogło że zabieg wykonany w ten sposób nie powinien budzić negatywnych emocji, to wystarczy zastanowić się głębiej by dostrzec fakt że nadal jest niepotrzebnym sprawianiem bólu. Kto kiedykolwiek miał przebijaną lub uszkodzoną chrząstkę wie, z jakim bólem to się wiąże. Rana przez bardzo długi czas się goi i jest wyjątkowo bolesna. Szczenię przez najbardziej beztroskie miesiące swojego życia cierpi z powodu gojącej się rany i nosi mało gustowny i bardzo niewygodny opatrunek na głowie.  


Kopiowanie dla zdrowia

Jednym z mitów które narosły wokół kopiowania tez to, jakoby robiło się to dla zdrowia. Wielu właścicieli i hodowców tłumaczy że zrobili to by nie narażać swojego psa na liczne infekcje wynikające z posiadania przez ich podopiecznych wiszących uszu. Co zabawne, robi się to rasom które nie są specjalnie narażone na infekcje bo jak wytłumaczyć obcinanie uszu amstaffom albo dobermanom które nie mają typowo klapniętych uszu, a przynajmniej nie tak bardzo jak np. labradory? Jak zatem wytłumaczyć fakt, że nie obcina się uszu bassetom, labradorom, seterom albo spanielom? Ich uszy to zdecydowanie lepsze siedliska bakterii niż uszy amstaffa.


Konsekwencje zdrowotne

Niewiele mówi się o konsekwencjach jakie niesie za sobą kopiowanie, a warto o nich też wspomnieć. Konsekwencji jest sporo - bóle fantomowe, zaburzenia wypróżniania się, zachwiana równowaga, zaburzenia układu nerwowego, napięcia mięśni kręgosłupa.
Nic dziwnego, mięśnie ogona są powiązane z mięśniami odbytu i miednicy więc wykonywanie takiego zabiegu musi wiązać się w pewnymi konsekwencjami. W tym wypadku są one znaczne.
Psy kopiowane gorzej radzą sobie w psich sportach takich jak agility, frisbee, flyball i wszystkich innych.


Konsekwencje behawioralne

Ogon oprócz funkcji łapania równowagi ma też inne, równie ważne. Jest narzędziem służącym psu do komunikacji i ekspresji emocji. Obcując na co dzień z psami możemy dostrzec, że ogon jest najbardziej wyrazistym elementem wykorzystywanym zarówno w stosunku do nas jak i psów. Na przykład sztywno uniesiony nieruchomy ogon nie zwiastuje niczego dobrego w kontaktach na linii pies-pies natomiast luźny, kołyszący się na boki świadczy o przyjaznych zamiarach.
Zatem pozbawiając psa ogona pozbawiamy go bardzo istotnej części ciała co może znacznie utrudnić mu komunikację z innymi czworonogami a także utrudnić nam obserwację reakcji naszego psa na co dzień. Psy gorzej reagują na kopiowanych pobratymców w związku z czym te są narażone na częstsze nieporozumienia a w konsekwencji problemy behawioralne.
Z bólem serca obserwuję kopiowane boksery które próbują kołysać kikutem który pozostał w miejscu ogona i angażują w to cały zad by wyrazić emocje, kto zna boksery ten wie jak ekspresyjną i radosną są rasą.


Uwielbiam kopiowane dobermany i briardy, wizualnie te rasy po takich poprawkach wyglądają naprawdę dobrze. Nie potrafiłabym jednak pozwolić by w imię estetyki i mojego widzimisię narazić psa na tak liczne problemy. Zdecydowanie bardziej cenię sobie zdrowie psychiczne i fizyczne mojego psa oraz jego humanitarne traktowanie od samego początku.
Psy i tak są piękne, nie potrzebują tych poprawek. Warto przemyśleć wszystkie za i przeciw zanim zdecydujemy się na kopiowanego psa. Poza tym, zdecydowanie lepiej wygląda długi kołyszący się na boki lub w wypadku mojego labradora – zataczający koła niczym śmigło helikoptera ogon witający nas w progu.

Na koniec filmik pokazujący jak fajnie gdy pies ma ogon :)O autorce

Fauka
Uwielbiam psy, fotografię i grafikę komputerową... i wspominałam że uwielbiam psy? Mogę o nich mówić i pisać godzinami, i robię to tutaj. Jeżeli chcesz mnie odnaleźć to szukaj w parkach, moim znakiem charakterystycznym jest tłusty labrador i kieszenie wypchane śmierdzącymi smakołykami.

16 komentarzy :

 1. To jest okropne, nie rozumiem dlaczego ludzie to robią. Nigdy nie podobały mi się psy z obciętymi ogonami czy uszami.

  OdpowiedzUsuń
 2. dziękuję za ten post, może niektórym otworzą się oczy !
  filmiku nie mogłam obejrzeć do końca ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy "rzucające" się na wszystkie strony szczenię wydające z siebie głośne piski to niewystarczająca oznaka bólu? Litości.
  Coraz bardziej zaczynam wątpić w nasz gatunek, naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Boże, ten filmik to masakra jakaś. Biedak piszczy, a ten potwór nic sobie z tego nie robi i dalej tnie ogon. Mały nic nie może zrobić i piszczy. Matko. Nigdy nie pozwoliłabym swojemu psu obciąć ogona czy uszu. Głupota, ot co.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja ma, właściwie nie ma ogona. Ale podobno tak się już urodziła, no bo po co obcinać kundlowi ogon? Jednak nigdy nie pojmę jak można pozbawić psa ogona czy ucha.. Kiedyś się odważyłam i spytałam się na wystawie właścicielkę pit bulla, po co właściwie skopiowała mu uszy? Ona mi na to odrzekła "tak wygląda straszniej" Już nie chciałam jej mówić, że według mnie to jest nie potrzebne, ale w dalszym ciągu nie rozumiem po co to komu??

  OdpowiedzUsuń
 6. Filmiku obejrzałam tylko małą część i to z wyłączonym dźwiękiem... nie mogłam na to patrzeć. Oczy same, automatycznie odwracały mi się w inną stronę... po prostu nie mogłam. Pamiętam czasy, kiedy panowała "moda" na kopiowanie... tzn. było jeszcze gorzej niż teraz i większość psów chodziła bez, głównie, ogonów. :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi osobiście podobają się bardziej psy kopiowane np. Dobermany ale faktycznie nie jestem za tym bo to męczarnia dla zwierząt nie tylko psów. Do tej pory nigdy nie kupiłam psa z kopiowanym ogonem ani uszami i to się nie zmieni. Wolę naturalne piękności :) fajne jest dla mnie to, że np. Owczarki Ausralijskie rodzą się z naturalnie krótkimi ogonkami i to jest wielki plus tej rasy bo jeśli ktoś woli krótkie ogonki to może zdecydować jakie szczenię woli i nie wiąże się to z robieniem krzywdy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Chciałam obejrzeć ten filmik, ale gdy zobaczyłam że on chce obciąć psu ogon nożyczkami, wyłączyłam bo nie mogłam na to patrzeć.
  Zawsze bardziej podobały mi się naturalne uszy i ogony u psów. Nie rozumiem ludzi którzy dają psu ból, bo im się tak podoba.
  Za to filmik na końcu jest bardzo fajny! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest nie normalne obcinać psom uszy czy ogony. to tak jak by człowiekowi obciąć uczy(bo my nie mamy ogonów). Chciałam obejrzeć ten filmik, ale jak tylko zobaczyłam, że on chce przed kamerą obciąć mu nożyczkami ogon, to wyłączyłam. Jak można takie rzeczy oglądać, nagrywać, a co najważniejsze robić! To dobrze, że teraz jest już to zakazane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A rzydom obcinają członki, boli a boli!

   Usuń
 10. ja nie obejrzałam filmiku. Nie wytrzymałabym chyba takiego widoku. Nie wiem jak można z powodu dziwnego kaprysu krzywdzić niewinne istoty jakimi sa psy i jeszcze to uzasadniać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Moj kopiowany pies nie ma najmniejszcch problemów w wyrażaniu emocji. Brak ogona nie przeszkadza ani mi, ani jemu. Niekopiowanne dobermany są po prostu brzydkie;P

  OdpowiedzUsuń
 12. ja nie mogę na to patrzeć jak on mu obcina ogon scena gorsza niż z horroru sama mam dobermana którego dostałam 2 lata temu z obciętym ogonem i uszami ale jak bym wiedziała jak się je obcina nigdy bym nie chciała żeby pies tak cierpiał :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Chciałam dodać że ucinanie ogona jest robione godzinę mniej po porodzie gdy pies - suka jeszcze nie widzą na oczy! Ogony są obcinane w 2 max 3 miesiącu od urodzenia. Poza tym dobermany często mają (nie można nazwać tego chorobą) Ogony typu. loczek dociągnięte do torsu, co może spowodować iż ogon psa będzie niesprawny.

  OdpowiedzUsuń
 14. Obcinasz włosy i paznokcie a dlaczego chciałabyś zakazać żydom obrzezania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż szczenięta nie widzą na oczy do 13-20 dnia życia, głuche są natomiast trochę dłużej. Nie mniej jednak udowodnione jest że pierwszymi zmysłami szczenięcia jest dotyk i węch, a co za tym idzie - również ból.
   Mnie raczej nie zdarza się obciąć palca zamiast paznokcia w obawie, że zabolałoby to trochę bardziej. Nie obcinam również włosów razem z głową, zachęcam jednak autorkę komentarzy do porównania obcinania pazkokci z obcinaniem np. kawałka ucha, niecierpliwie czekam na relację! :)
   Napletki Żydów nie leżą niestety (może stety?) w kręgu moich zainteresowań, i wychodzę z założenia że mogą sobie obcinać co tylko chcą. Nie wpadło mi to nawet do głowy pisząc ten tekst :)
   I sugeruję zaczerpnięcia wiedzy na temat psich ogonów, unerwienia oraz tego w jakim wieku obcina się ogony. 3 miesięczne psy są za stare na ucinanie ogonów, musiałoby to być robione pod narkozą co nie opłaca się hodowcy, i zagraża życiu psa.

   Usuń

Template by Clairvo Yance
Copyright © 2012 Zdaniem psa and Blogger Themes .