Test: Gra planszowa dla psów


Przez ostatnie tygodnie dla sklepu Zoohurtowo.pl moje psy testowały zabawkę firmy Trixie z serii Dog Activity, wybór padł na Trixie Flip Board która urzekła mnie klapkami z dźwigniami w kształcie kości oraz atrakcyjną ceną. Zabawki edukacyjne dla psów które ja nazywam grami planszowymi mają na celu skłonienie naszych pupili do myślenia.

Zabawki z tej serii zostały podzielone na 3 poziomy trudności, najprostszymi zagadkami są oczywiście te z poziomu pierwszego, najtrudniejsze z trzeciego. Mój wybór padł na poziom umiarkowanie trudny – środkowy. Od dawna byłam ciekawa jak moje psy zareagują na taką formę zabawy która z mojego punktu widzenia wydawała się nieco ciekawsza od tradycyjnego gonienia za toczącą się piłeczką.


Producent pisze:

Psy to inteligentne i żądne wiedzy zwierzęta. Interesują je nie tylko zabawy i trening oraz wzywania czysto fizyczne, lecz również umysłowe.
Flip Board oferuje psu trzy warianty zabawy. Po paru próbach i zastosowaniu różnych technik otwierania jak podnoszenie wieczek, przesuwanie pokrywy i podnoszenie pionów psu uda się dotrzeć do nagrody.
Gra przeznaczona jest dla psów w każdym wieku, szczególnie dla psów małych ras.
Gumowa krawędź skutecznie chroni przed ślizganiem się grypo gładkich powierzchniach.


Pierwsza zabawa


Tak jak przypuszczałam pierwsza zabawa Larego nie należała do najbardziej udanych, nigdy nie udawałam że Lary jest Einsteinem w psim wydaniu. Jest bardziej uroczą pierdółką która za smakołyka potrafi zrobić wiele, natomiast z samodzielnym myśleniem ma poważne problemy. Szybko odkrył że pukając nosem w plastikowe kołeczki dotrze do smakołyka, natomiast trudniej mu było zrozumieć że pewne skrytki może otworzyć przesuwając je nosem. Najtrudniejszym zadaniem okazało się otwieranie skrytek za pomocą dźwigni. Pierwsze sesje z tą zabawką skończyły się waleniem w nią łapa z nadzieją że smakołyki same wylecą.

Po Ajsie spodziewałam się zupełnie czegoś innego i mnie nie zawiódł. Mimo swojego paskudnego charakteru Ajs jest naprawdę inteligentnym psem, doskonale widać po nim że myśli, kombinuje i potrafi rozwiązywać problemy sam, toteż Flip Board nie był dla niego zbytnim wyzwaniem. Na początku na jego pysku malowało się spore zaskoczenie, gdy tylko odkrył że w zabawce są poukrywane smakołyki szybko zaczął kombinować. Zabawnie obserwowało się jego początkowe zmagania z zabawką, kiedy próbował to nosem to łapą przesuwać zakładki i zębami podnosić dźwignie. Szybko odkrył że najlepsze efekty daje działanie nosem i po kilku powtórzeniach rozwiązywał zagadkę na pamięć.
Dalsze użytkowanie


Psy dosyć szybko załapały o co w tej grze chodzi i bez problemu radzą sobie z wydobywaniem smakołyków. Jednak za każdym razem kiedy wyciągam grę na ich pyskach maluje się ogromna radość, widać ze sprawia im to przyjemność.
Zauważyłam że po dłuższej przerwie od zabawy Flip Boardem psy poniekąd odkrywają ją na nowo. Gra świetnie się sprawdza również wtedy kiedy nie chcemy się zbytnio angażować w zabawę z psem, a zwierzak widocznie się nudzi. Wystarczy tylko uzupełniać grę w smakołyki i pilnować by pies nie dobrał się do małych elementów gry.


Zalety


 • łatwa w czyszczeniu, można ją myć w zmywarce
 • rozwija u psa umiejętność myślenia i rozwiązywania problemów
 • nie wymaga specjalnego zaangażowania się ze strony opiekuna
 • idealne zajęcie w domu


Wady


 • pies szybko uszy się rozwiązywać grę na pamięć
 • należy ostrożnie dawkować zabawę psom z problemami z nadwagą


Trixie Flip Board to świetne zajęcie dla psa kiedy za oknem jest ulewa, a my nie mamy specjalnej ochoty lub czasu na intensywną zabawę czy trening z psem. Wspólna zabawa tą grą również sprawia ogromną przyjemność ponieważ obserwacja psa usilnie pobudzającego swoje szare komórki i skupiającego się na wydobyciu nagrody może bawić do łez.
Nie jest to rzecz taka jak na przykład piłka, frisbee czy patyk którą będzie się używać codziennie, ale stanowi miłą odmianę od tradycyjnych zabaw z psem.
Jej wadą jest to, ze pies szybko się uczy na pamięć wydobywania smakołyków ze skrytek jednak nic nie stoi na przeszkodzie by sięgnąć po inne, nieco trudniejsze gry. Sama mam w planach nabycie kolejnych by mieć plan awaryjny w deszczowe dni.

Tą oraz inne gry możecie zobaczyć na Zoohurtowo.pl

O autorce

Fauka
Uwielbiam psy, fotografię i grafikę komputerową... i wspominałam że uwielbiam psy? Mogę o nich mówić i pisać godzinami, i robię to tutaj. Jeżeli chcesz mnie odnaleźć to szukaj w parkach, moim znakiem charakterystycznym jest tłusty labrador i kieszenie wypchane śmierdzącymi smakołykami.

5 komentarzy :

 1. Ale fajowa zabawka. Nawet nie wiedziałam, że istnieją tego typu gry dla psów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta gra jest super. Może sama taką kupię:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może sprawię kiedyś taką Karmen na prezent :D Zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że i dla kota jest to świetna zabawka :)

  OdpowiedzUsuń

Template by Clairvo Yance
Copyright © 2012 Zdaniem psa and Blogger Themes .