Uwaga na kleszcze!


Wiosna kilka dni temu dała o sobie znać, powoli zielenieje trawa i krzewy, słońce coraz częściej przebija się przez chmury a ptaki radośnie śpiewają nam za oknami. I mimo że w ten weekend za oknami było widać śnieg, nie dajcie się zmylić – to tylko ostatnie podrygi zimy. Kleszcze już są aktywne i zagrażają naszym psom.

Zima w tym roku była krótka, i mało uciążliwa. Mrozy były ostre, ale trwały krótko a cała zima przypominała raczej chłodniejszą jesień. Z tego powodu kleszczy w tym roku będzie więcej niż w zeszłym.
Dlatego warto już teraz pomyśleć o zabezpieczeniu naszych czworonogów przed kleszczami, jest to ważne szczególnie dlatego, że jest ryzyko zachorowania psa na babeszjozę.

Babeszjoza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, mogą się nią zarazić psy oraz koty (ludzki odpowiednik to borelioza). Choroba jest ciężka do wyleczenia, oraz trudna do wykrycia. Weterynarze często mylą ją ze zwykłym zatruciem pokarmowym, im później choroba zostanie prawidłowo zdiagnozowana, tym mniejsze są szansę na wyleczenie czworonoga.


Jakie są objawy babeszjozy?

 • apatyczność
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • brak apetytu
 • gorączka
 • wymioty i biegunka
 • mocz o brązowym zabarwieniu i problemy z wydalaniem go
 • niewydolność oddechowa
 • zaburzenia układu nerwowego

Objawy mogą pojawić się w czasie kilku dni lub kilku tygodni od zakażenia.


Środki na pchły i kleszcze

 • zasypki
 • płyny w spryskiwaczach do nanoszenia bezpośrednio na skórę (działające ok. 3 miesiące)
 • pipety z płynem do nanoszenia bezpośrednio na skórę (działające ok. 3 miesiące)
 • obroże przeciwpchelne (działające ok. 7 miesięcy)

Ja stosuję Fiprex w spryskiwaczu, oraz obroże przeciwpchelne jednocześnie. Żadne środki nie dają 100 procentowej gwarancji, że żaden kleszcz lub żadna pchła nie osiedli się na naszym psie.


Gdzie i kiedy występują kleszcze?

Kleszcze najczęściej występują na terenach pokrytych wysoką trawą lub zalesionych. Najwyższa aktywność kleszczy jest wiosną, latem i wczesną jesienią.


Gdzie najczęściej występuje babeszjoza?

W województwie: Pomorskim, Mazowieckim, Wielkopolskim, Śląskim, Małopolskim.
Nie oznacza to, że w innych województwach nie ma ryzyka zachorowania na babeszjozę !


Jak wyrywać kleszcze?

Aby prawidłowo wyciągnąć kleszcza należy złapać go za pomocą pęsety przy samej skórze psa, i jednym ruchem, sprawnie wyciągnąć. Należy uważać by w ciele psa nie pozostała jego głowa.


Jak nie wyrywać kleszczy?

Absolutnie nie należy wykręcać kleszczy, wyciskać, ani smarować skóry wokół nich olejem czy spirytusem. Wykręcanie czy wyciskanie kleszcza może spowodować, że jego fragmenty zostaną w ciele psa, natomiast smarując tłustym olejem spowoduje że kleszcz wydali do organizmu zwierzęcia ślinę lub wymiociny.


A na kleszcze...


Łyżeczka do usuwania kleszczy

O autorce

Fauka
Uwielbiam psy, fotografię i grafikę komputerową... i wspominałam że uwielbiam psy? Mogę o nich mówić i pisać godzinami, i robię to tutaj. Jeżeli chcesz mnie odnaleźć to szukaj w parkach, moim znakiem charakterystycznym jest tłusty labrador i kieszenie wypchane śmierdzącymi smakołykami.

4 komentarze :

 1. Kleszcze to przekleństwo.
  Czasami zastanawiam się, dlaczego ich u nas tak dużo musi być.

  Również używamy Fiprexu. :)

  Ale świetnym "środkiem" na kleszcze jest bursztyn. Np. naszyjnik. Brzmi głupio, ale działa.
  Bursztyn pocierając się o sierść psa powoduje naelektryzowanie sierści czy coś w tym rodzaju, tak, że nie zagraża ani psom, ani ludziom, ani innym stworzeniem, prócz małych insektów typu kleszcze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę bursztyn tak działa? nie miałam pojęcia :) mój lab z kleszczami wielkiego probemu nie ma, miał raz kleszcza na sobie. Mylę że ma za gęsty podszerstek i kleszczom ciężko się dostać, natomiast Ajs w ciągu jednego wyjazdu na działkę potrafił mieć 15.

   Kleszcze lubią wilgoć, u nas dużo wilgoci jest więc czują się świetnie.

   Usuń
  2. Musimy wprowadzić biżuterię w takim razie :) Ciekawe bez dwóch zdań :)

   Usuń
 2. Tak, słyszałam właśnie, że już kleszcze są. Nawet pies koleżanki miał pokleszczówkę.
  Ciekawa i przydatna notka.
  Pozdraiwamy :).

  OdpowiedzUsuń

Template by Clairvo Yance
Copyright © 2012 Zdaniem psa and Blogger Themes .